Na našim prostorima nema originalnog načina posluživanja pa se primjenjuje ili jedan od dole navedenih načina ili kombinacija više njih.
U praksi postoje slijedeći poslužni načini:
- jednokonobarski
- dvokonobarski
- bečki
- francuski
- anglo-američki
Jednokonobarski način
U jednokonobarskom sustavu u rajonu radi jedan konobar i on sam obavlja sve poslove koji su potrebni da bi gosti bili uspješno posluženi. Voditelj posluživanja dočekuje goste pri ulasku u blagovaonicu, uljudno ih pozdravlja i dovodi do rajona gdje ih smješta za stol. Takav se sustav primjenjuje u restauracijama koje imaju nisku razinu usluga i mali izbor jela, pića i napitaka.
Dvokonobarski način
U ovom sustavu voditelj posluživanja ima ista prav i dužnosti kao i u jednokonobarskom sustavu. Voditelj rajona je konobar koji vodi posao u rajonu. Konobar-pomoćnik obavlja sve radove koji su potrebni za idući obrok.
Bečki način
Vrlo je pogodan u privatnim ugostiteljskim objektima. Voditelj posluživanja ima ista prava i dužnosti kao i voditelj posluživanja u jednokonobarskom sustavu. Konobar naplatitelj organizira rad u rajonu, dočekuje i smješta goste, prima narudžbe, naplaćuje račune i ispraća goste. Tu spadaju još i konobar za jela i konobar za pića.
Francuski način
Francuski sustav je pogodan u velikim i luksuznim restauracijama. U ovom sustavu sudjeluje veliki broj stručnih radnika pa je ovaj sustav dobio ime brigadni sustav.
Anglo-američki sustav
Ovaj sustav se primjenjuje u velikim poslovnim objektima visoke kategorije. Svi odjeli u hotelu koji sudjeluju u pripremanju i posluživanju hrane i pića svrstani su u tzv,. sektor hrane i pića. U poslužnom odjelu sektora niz je stručnih zanimanja.
Tehnike posluživanja
Bečki način ili Teller Sistem
Mesno jelo s prilozima na plitkom tanjuru konobar stavlja ispred gosta s desne strane i to tako da meso bude bliže gostu.
Francuski I način
Kuhar stavlja mesno jelo s garniturom ili prilozima na pliticu ili u zdjelicu. Konobar uzima posudu s jelom i plitkim tanjurima, donosi ih do stola gosta i odlaže na priključni radni stol. Nakon toga tanjur stavlja ispred gosta, grijač stavlja na stol, a na grijač posudu s toplim jelom i prihvataljkama okrenutim prema gostu koji se dalje sam poslužuje.
Francuski II način
Konobar na podlaktici i dlanu lijeve ruke nosi zdjelu s mesnim jelom i dolazi do gosta pokazuje jelo i poslužuje ga s lijeve strane. Gost prihvataljkama uzima jelo.
Engleski I način
Konobar donosi jelo u plitici ili zdjelici na podlaktici. Prihvataljkama stavlja gostu jelo na tanjur: meso, priloge te umak.
Engleski II način
Jela se stavljaju na grijač koji je na priključnom stolu. Voditelj rajona uzima prihvataljke i mesna jela, a zatim priloge slaže na zagrijane tanjure. Pomoćnik voditelja rajona pokraj jela stavlja umake, a zatim poslužuje gosta.
Ruski način
Za ovaj se način mesna jela pripremaju u komadu. Ukrašavaju se, stavljaju na pliticu i dopremaju do gosta na toplim ili rashladnim kolicima. Konobar rasijeca onaj komad mesa koji gost želi.