Ugostiteljske kuhinje imaju različite namjene prema svom zadatku i vrsti objekta, te ih možemo podijelili prema: načinu poslovanja (restauracije i pansionske kuhinje), tipičnim jelima (domaće, strane i internacionalne) i prema vrstama jela i načelima zdrave prehrane (dijetalna, vegetarijanska i makrobiotička).
Podjela kuhinja prema načinu poslovanja:
- Restauracijska kuhinja prigotovljuje jela iz jelovnika. Radi poboljšanja gastronomske ponude jelovniku se vrlo često dodaje i dnevna karta (meni) s nadnevkom na kojem je popis gotovih jela koja kuhinja nudi za taj dan. Taj tip kuhinje uglavnom nalazimo u hotelima i restauracijama.
- Pansionska kuhinja prigotovljuje jela iz menija i za unaprijed poznati broj gostiju, a u svom sastavu ima i kuhinju za zajutrak. Nalaze se u hotelima, pansionima, dječjim odmaralištima, domovima za mladež i starije osobe, bolnicama i brodovima.
Podjela kuhinja prema tipičnim jelima:
- Domaća kuhinja dolazi do izražaja u jednoj regiji zemlje, ona prigotovljuje jela od raspoloživih namirnica iz svoga okruženja. U domaća jela ubrajaju se sva ona jela koja su nastala ili su se udomaćila u nekom kraju.
- Strane kuhinje su zapravo mnoge europske i svjetske kuhinje poznate po tipičnim jelima koje prigotovljuju. To su prije svega austrijska, bečka, češka, francuska i talijanska kuhinja.
- Internacionalna kuhinja je poznata po cijelom svijetu i prigotovljuje prihvaćena jela iz različitih stranih kuhinja kao što su: bečki odrezak, cordon blue, biftek, turnedo, goveđa pržolica, šatobrijan, pizza, špageti, sacher torta i ostala slična jela i slastice.
Podjela kuhinje prema vrstama jela i načelima zdrave prehrane:
- Dijetalna kuhinja ima zadaću prigotovljivati jela za bolesne i starije osobe, koje nazivamo dijetalcima. Odabrana jela moraju biti lako probavljiva, uglavnom termički prigotovljena kuhanjem u vodi ili vodenoj pari.
- Vegetarijanska kuhinja veoma je rasprostranjena i rado prihvaćena zbog propagiranja zdrave hrane. Prigotovljuje jela na bazi namirnica biljnog podrijetla.
- Makrobiotička kuhinja temelji se na načelima zdrave prehrane jer prigotovljuje jela isključivo od namirnica uzgojenih prirodnim putem bez pesticida, hormona i umjetnih konzervansa.
Osoblje ugostiteljske kuhinje
Prema kvalifikacijskoj strukturi, odnosno stručnoj spremi kuhinjsko se osoblje dijeli na: stručno osoblje, nestručno (priučeno) osoblje i učenike.
- Stručnom osoblju pripadaju kuhari, slastičari, kuhari majstori, kuhinjski mesari, kuhinjska domaćica i pekari.
- Nestručno osoblje uglavnom obavlja pomoćne poslove u kuhinji.
- Učenici obavljaju praktičnu nastavu u kuhinji.
Kada se govori o podjeli rada i stručnog osoblja poznata su dva načina. a to su: bečki francuski brigadni sustav.
Bečki brigadni sustav
Taj se sustav temelji na sveobuhvatnom radu kuhara u ugostiteljskoj kuhinji. Rad ugostiteljskog osoblja organiziran je dvije smjene. Svaka smjena broji najviše 6 radnika odnosno 12 u obje smjene. Na čelu se obično nalazi voditelj kuhinje. Takav način organizacije rada je uobičajen u manjim ugostiteljskim kuhinjama.
Francuski brigadni sustav
Mnoge velike ugostiteljske kuhinje primjenjuju organizaciju rada po francuskom brigadnom sustavu. Rad je organiziran u dvije smjene, a po svojoj veličini brigade mogu biti srednje i velike. Srednja kuhinjska brigada broji od 12-30, a velika od 20-40 radnika u obje smjene. Po svojoj organizaciji rada taj se sustav opredijelio za užu specijalizaciju u radu kuhara i po tome se bitno razlikuje od bečkog sustava.