Objekti koji rade noću, u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge a u kojima je propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti predviđena glazba, dopušteno je izvoditi glazbu najviše razine LA,eq=90 dB(A), srednje vršne razine LA,01=100 dB(A).
Glazba, žamor gostiju.Pojedinim je to glasna glazba, buka, velika buka zbog koje stavljaju čepiće u uši kako bi „preživjeli“. Slijede prijave nadležnoj inspekcijskoj službi, dolazak inspekcija sa nalogom za kažnjavanje i policijskom patrolom koja nekada bez upozorenja gasi glazbu i pretvara ugodni razgovor u tišinu koja smeta.
Ovo su svakodnevnice u ugostiteljskom poslovanju. Zaista, nekada su ugostitelji glasni, preglasni, ali u više slučajeva je ljudski faktor poput ljubomore, ne razumijevanja presudan za „smetanje“. Da bi znali što smijete a što ne, u kojoj mjeri je buka po zakonu dozvoljena kao i koje su posljedice za ne pridržavanje zakona donosimo vam danas i ovaj blog post.
Za osobe normalnog sluha zbog lakše orijentacije koliko je to u decibelima uzet ćemo par primjera kako biste mogli znati o kojoj razini buke je riječ : (u decibelima sve)
- 0 – prag
- 10 – disanje
- 20 – šum lišća na povjetarcu
- 30 – prazna kino dvorana
- 40 – susjedstvo noću
- 50 – tihi restoran
- 60 – konverzacija dvije osobe
- 70 – jak promet (početak opasne zone)
- 80 – jak usisivač (neugoda)
- 90-110 – rock koncert (dugotrajna izloženost ošteti sluh)
- 120 – polijetanje elisnog aviona
- 130 – teški mitraljez iz blizine
- 140 – polijetanje mlažnjaka (prag boli)
- 150 i više – aerotunel ili lansirna rampa za rakete (gubitak sluha)
Instrument za mjerenje buke (zvuka) je zvukomjer. Konstruiran je tako da prima zvuk približno na isti način kao ljudsko uho i da daje objektivna mjerenja razine zvučnog tlaka.
Sa pojavom pametnih telefona pojavile su se i aplikacije za telefone sa kojim telefoni postaju zvukomjeri. Instalacija i primjena su jednostavni, a neke od njih su Noise Meter, Decibels, Dedcibel Meter, Professional dB.
Objekti u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge, a u kojima propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti nije kao obveza predviđena glazba, može se u zatvorenom prostoru izvoditi samo glazba ugođaja najviše ekvivalentne razine 65 dB(A).
Objekti koji rade noću, u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge a u kojima je propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti predviđena glazba, dopušteno je izvoditi glazbu najviše razine LA,eq=90 dB(A), srednje vršne razine LA,01=100 dB(A).
Buka od glazbe, stalna ili povremena (otvaranje vrata), zajedno sa bukom pri dolasku i odlasku posjetitelja i sudionika, pješice ili vozilima ne smije u boravišnim prostorijama i okolnom vanjskom prostoru povećati postojeću rezidualnu ekvivalentnu razinu buke.
Dokument u Word-U: pravilnik-o-dopustenim-razinama-buke